زندگی خوب

گریزی بر نکته های کوچک زندگی اثر اچ جکسون براون

- بهترین دوست همسرت باش

من: گاهی اوقات ما آدمها انقدر خودمون رو درگیر زندگی میکنیم که دیگه وقت و انرژی برامون باقی نمونه لحظاتی هم به حرف دل شریک زندگیمون گوش بسپریم. شاید خیلیها مانند این جمله رو از همسرشون شنیده باشند:"برای همه خوش اخلاقی و وقت داری٬ به من که میرسه  خسته و بی حوصله ای"  به نظر من این یک زنگ خطره. ما باید طوری برای زندگیمون برنامه ریزی کنیم که همسرمون هم سهمی از وقت٬ حوصله و لبخند و مهربونی ما داشته باشه. همونطور که ما چنین انتظاری از او داریم. شریک زندگی ما مهمترین و عزیزترین فرد در زندگی ماست.

- کمتر در قید این باش که چه کسی حق دارد . بیشتر در قید این باش که چه چیزی حق است

من: وقتی دو نفر با هم جر و بحث میکنن یا دعواشون میشه. هر کس دنبال فرصتی میگرده که طرف مقابلش رو متهم کنه و حق رو به خودش بده. در این زمان باید خودش و طرف مقابل رو کنار بگذاره و تنها به این فکر کنه کار درست چیه و در چه صورت حقی پایمال نمیشه ٬ حتی اگر به ضرر خودش باشه.

- برای وقت دیگران احترام قایل شو، هر وقت دیدی بیش از ده دقیقه سر قرارت دیر خواهی کرد،تلفن کن

من: شاید خیلی دلایل موجه(از نظر خودت) برای دیر کردن داشته باشی. اما وقتی با تاخیر سر قرار میرسی میبینی دوست یا همسرت حسابی ناراحته و به هیچ یک از حرفای تو گوش نمیده و این باعث میشه با خودت بگی "بابا این چقدر سختگیر و کم صبره"٬ اما اینطور نیست. همه ما وقتی برای کسی یا چیزی ارزش قایل هستیم همواره مراقبش هستیم٬ بهش اهمیت میدیم و حتی یک لحظه از اون قافل نمیشیم. دیر اومدن سر قرار و خبر ندادن برای طرف مقابل به معنای بی اهمیتی و بی تعهد بودن شماست و اینکه براتون مهم نیست سر موقع برسید یا نه. پس برای اینکه سوءتفاهم ایجاد نشه همیشه سعی کنیم به قول و قرارمون اهمیت بدیم.

- شرایط هر قدر هم وخیم باشد ، خونسردیت را حفظ کن

من: حفظ خونسردی و از کوره در نرفتن یک ویژگی بسیار عالیه که خوب هر کسی نمیتونه این ویژگی رو دارا باشه. اما میشه سعی کنیم و به خودمون کمک کنیم در موقعی که خیلی ناراحت یا خیلی عصبانی هستیم سکوت کنیم ٬ نفس عمیق بکشیم و سعی در آروم کردن خودمون داشته باشیم. اگر بتونیم در این مواقع خونسرد باشیم مسلما تصمیمات درست تری میگیریم و دیگران هم بیشتر به ما اعتماد میکنند.

- خودت را به راحتی زیر دست و پا نینداز، یاد بگیر که کوتاه و مودبانه "نه" بگویی

من: تا حالا شده فکر کرده باشی که اگه به طرف مقابلت "نه" بگی شاید ناراحت بشه به همین خاطر نظرشو قبول کرده باشی اما بعد حسابی پشیمون بشی؟ وقتی همه اختیارت رو به دست طرف مقابلت (حتی همسرت یا نامزدت) بدی و از خودت هیچ نظری نداشته باشی و با همه چی موافقت کنی نه تنها اون احساس خوبی نسبت به تو پیدا نمیکنه بلکه فکر میکنه تو قدرت تصمیم گیری نداری و نمیدونی چه کاری باید انجام بدی. در صورتیکه تو پیش خودت فکر میکنی اینم یه جور محبت کردنه. هر چی گفت منم میگم آره ...

- یادت باشد که ازدواج موفق به دو چیز بستگی دارد:  1- زوج مناسب یافتن و   2- زوج مناسب بودن

من: تا وقتیکه ازدواج نکردیم ٬ در پی این هستیم که بهترین مورد ممکن را انتخاب کنیم و هر کس با توجه به معیارهای خودش یه روز شریک زندگی اش را انتخاب میکنه. اما تا وقتی که خودمون هم سعی در بهترین بودن نکنیم٬ ازدواج موفقی نخواهیم داشت. پس باید در پی این باشیم که مسئولیتها و وظایف خودمون را در زندگی بشناسیم و به اونها عمل کنیم.

- هرگر در میان دعوا با همسرت اتاق را ترک نکن

من: همیشه دعوای بین زوجها سر یه مسئله است و در واقع بحثی است که خیلی زیادی داغ شده. وقتی یک نفر وسط این بحث اتاق رو ترک میکنه مسئله حل نشده باقی میمونه و حل شدنش هم سختتر میشه. و به نوعی هم بی احترامی به طرف مقابلمون هست. پس سعی کنیم با خونسردی و عادلانه به مسئله نگاه کنیم و اون رو با کمک هم حل کنیم.

- اگر تو و همسرت با هم دعوا داشتید ، صرف نظر از اینکه حق با چه کسی بوده، عذرخواهی کن . بگو:"متاسفم که تو را ناراحت کردم . میشود مرا ببخشی؟"  اینها کلمات شفابخش جادویی هستند

من: مهم اینه که بتونیم غرور رو در خودمون بشکنیم و به سادگی این جملات رو ابراز کنیم. شاید یه کمی سخت باشه...

- شجاع باش حتی اگر قلبا شجاع نیستی ، به آن تظاهر کن . هیچکس تفاوتش را نخواهد فهمید

من: هیچ کس از انسان ترسو خوشش نمیاد. اگه همواره تظاهر به شجاعت هم داشته باشی کم کم این تظاهر به واقعیت تبدیل میشه اما اگر اظهار ترس بکنی شاید به مرور از قبل هم ترسوتر بشی.

- هرگز سالگرد ازدواجت را فراموش نکن

من: روزی که به خصوص برای خانمها خیلی مهمه. مسلما ما آدمها روزهای مهم و خوش زندگیمون را هیچ وقت فراموش نمیکنیم. درسته؟

- شریک زندگی ات را با دقت انتخاب کن ، نود و پنج درصد خوشبختیها و بدبختیهای زندگی ات ناشی از همین یک تصمیم خواهد بود

من: که متاسفانه امروزه شاید بیشتر مشکلات سر همین نود و پنج درصده... خوب در این مورد نباید خیلی عجله کرد تا شناخت کافی حاصل بشه.

 نکته های کوچک زندگی- اچ جکسون براون 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۸۸ساعت 11:11  توسط شکوفه  |